Limfātiskā sistēma
Limfātiskā sistēma ir svarīga un bieži vien nepietiekami novērtēta asinsrites, imūnsistēmas un vielmaiņas sistēmu sastāvdaļa. To uzskata par daļu no asinsrites un imūnsistēmas. Limfātiskās sistēmas funkcijas papildina asinsrites funkcijas, jo tā regulē šķidrumu līdzsvaru organismā un filtrē patogēnus no asinīm.
Limfātiskās veselības nozīme
Limfātiskā sistēma atrodas blakus jūsu ķermeņa sirds un asinsvadu sistēmai, klusi palīdzot rūpēties par jūsu veselību. Tās funkciju un svarīgo lomu profilaktiskajā veselības jomā plaši atzīst ārsti Eiropā un Tālajos Austrumos, bet mazāk – Apvienotajā Karalistē.
Iemesls, kāpēc limfātiskā sistēma ir tik svarīga, ir tāpēc, ka tā veic trīs svarīgas funkcijas:
- Tā atbalsta jūsu imūnsistēmu, izvadot toksīnus, atmirušās asins šūnas, patogēnus un citus atkritumus.
- Tā palīdz organismam absorbēt taukus un taukos šķīstošos vitamīnus no gremošanas sistēmas, nogādājot šīs barības vielas šūnās, kur tās izmanto kā degvielu.
- Tā izvada lieko šķidrumu, kas pazīstama kā "limfa" un atkritumproduktus no telpām starp šūnām un ķermeņa orgāniem.
Ja veselīga limfātiskā sistēma tiek apdraudēta slimības vai nepareiza dzīvesveida dēļ, tas var izraisīt dažādas problēmas, tostarp audu pietūkumu, sliktu ādas toni, lieko svaru, celulītu, galvassāpes, locītavu sāpes, nogurumu un lielāku uzņēmību pret slimībām.
Kā darbojas limfātiskā sistēma?
Jūsu limfātiskā sistēma ir plaša. Tāpat kā asinsrites sistēma, limfas asinsvadu tīkls apkalpo gandrīz visas ķermeņa šūnas.
Gar šiem traukiem savērti – kā uz auklas samezglotas pērles – ir limfmezgli, kas darbojas kā savdabīgs filtrs. Dažreiz, kad jūtaties slikti, varat sajust mezglus zem rokas vai kaklā. Limfātiskajam šķidrumam sūcot caur mezgliem, tas kļūst “tīrāks”, jo tiek izvadīti toksīni un citi netīrumi.
Kamēr jūsu sirds atrodas jūsu sirds un asinsvadu sistēmas centrā, jūsu limfātiskajai sistēmai nav centrālā sūkņa. Tā vietā tā paļaujas uz muskuļu kustībām, dziļu elpošanu un dažreiz manuālām manipulācijām (vai uz mehāniskās limfodrenāžas iekārtu), lai pārvietotu šķidrumu.
Ja jūsu limfātiskā sistēma tiek bloķēta vai pārslogota slimības, operācijas, toksiskas pārslodzes vai aktivitātes trūkuma dēļ, var uzkrāties limfas šķidrums. Tieši tad jums rodas dažas no iepriekš minētajām problēmām, piemēram, pietūkums, celulīts, locītavu sāpes un slimības.
Ko darīt, ja limfātiskā sistēma nedarbojas pareizi?
Stress, nepareizs uzturs, piesārņojums un mazāk aktīvs dzīvesveids ir tikai daži no iemesliem, kāpēc jūsu limfātiskā sistēma var tikt bloķēta vai pārslogota.
Ja tas notiek, tas var izraisīt dažādas problēmas, piemēram, pietūkumu, celulītu, vēdera uzpūšanos, locītavu sāpes un nogurumu. Ārkārtējos gadījumos, ja limfātiskā sistēma nedarbojas pareizi, tas var nopietni ietekmēt jūsu imūno funkciju un pakļaut jūsu ķermeni vēl nopietnāku slimību riskam.
Kā uzturēt limfātiskās sistēmas veselību?
Veselīga limfātiskā sistēma ir ļoti svarīga slimību un slimību profilaksei un lieliskas formas uzturēšanai. Dažas lietas, ko mēs visi varam darīt, lai veicinātu limfātiskās sistēmas darbību, ir sabalansēts uzturs (kas ietver veselīgus taukus), daudz regulāras fiziskās aktivitātes un pēc iespējas vairāk izvairīšanās no toksīniem (smēķēšana, alkohols, piesārņojums utt.).
Savu limfātisko sistēmu var atbalstīt arī ar limfodrenāžas masāžu. Tā ir vērsta uz limfātisko sistēmu, palīdzot tai paātrināt toksīnu izvadīšanu un radot plašu priekšrocību klāstu.
Vairāk par limfodrenāžas masāžu var uzzināt šeit.
Kā limfātiskā un imūnsistēma darbojas kopā
Viena no daudzajām veselīgas, labi funkcionējošas limfātiskās sistēmas priekšrocībām ir uzlabota imūnsistēma.
Kas ir imunitāte?
Imunitāte ir ķermeņa spēja pretoties slimībām un bojājumiem, ko izraisa nevēlami faktori, piemēram, baktērijas, vīrusi, sēnītes un pelējums.
Jūsu ķermenim ir vairākas metodes, lai novērstu šo nepatīkamo vielu iekļūšanu organismā vai neļautu tām nostiprināties, ja tās iekļūst.
Mati, āda un gļotādas darbojas kā aizsardzības līnija, tāpat kā ķīmiskās vielas mūsu ķermenī, piemēram, sālsskābe, kas izklāj mūsu kuņģi, kas neļauj kaitīgiem mikroorganismiem un toksīniem iekļūt zarnās. Mums ir arī antivielas, kas uzbrūk un iznīcina visus iebrucējus vispārīgā veidā, nepievēršot uzmanību tam, kas ir šīs baktērijas vai vīrusi.
Visas šīs aizsardzības ir pazīstamas kā “nespecifiskā imunitāte”, taču mūsu gudrajiem ķermeņiem ir arī “specifiskā imunitāte”. Jūsu specifiskā imūnsistēma tiek aktivizēta, kad patogēnam ir izdevies pārvarēt nespecifiskos imūnsistēmas šķēršļus.
Kad tas notiek, jūsu ķermenim tagad ir nepieciešama precīza un mērķtiecīga reakcija pret iebrucēju, ko veic augsti specializētas baltās asins šūnas, kas pazīstamas kā limfocīti.
Limfātiskās sistēmas loma
Limfātiskā sistēma un imūnsistēma ir savstarpēji saistītas tādā mērā, ka vairāki limfoīdie orgāni ir arī galvenās jūsu ķermeņa aizsardzības vietas, īpaši kaulu smadzenes, liesa, aizkrūts dziedzeris un limfmezgli. Kā minēts iepriekš, speciālie infekciju iznīcinošie limfocīti tiek ražoti kaulu smadzenēs, pirms tie nonāk asinsritē un limfmezglos, lai gaidītu viņu aicinājumu cīnīties.
Šis aicinājums bieži nāk no plašā limfātisko kapilāru un asinsvadu kolekcijas, ko dažkārt dēvē par imūnsistēmas “transporta tīklu”, jo tai ir izšķiroša nozīme organisma specifisko un nespecifisko aizsargmehānismu mobilizēšanā.
Limfātiskais šķidrums, kas nonāk šajā tīklā, tiek filtrēts caur limfmezgliem. Jebkuri nevēlami iebrucēji, ko savāc limfa – vai tie būtu baktērijas, vīrusi vai atmirušo šūnu atkritumi – tiks aprīti un sagremoti limfmezglos. Šī darbība var būt tik spēcīga, saskaroties ar nopietnu infekciju, ka mezgli jeb “dziedzeri” var kļūt pietūkuši, ko lielākā daļa no mums laiku pa laikam ir piedzīvojuši.
Ja kāds garāmejošs iebrucējs, kas var būt arī vēža šūnas, atstās atmiņā kādus pastāvīgus limfocītus, tie izraisīs specifisku imūnreakciju un limfocīti vairosies lielā skaitā, atstājot limfmezglus caur limfātisko šķidrumu uz citām daļām. Ķermeņa imūnās atbildes funkcijas.
10 populārākie fakti par limfātisko sistēmu
- Tā ir vismazāk saprotama un nenovērtētākā no visām ķermeņa sistēmām, taču, ja tā pārstātu darboties, mēs nomirtu 24–48 stundu laikā!
- Tā ir apmēram divas reizes lielāka par asinsrites sistēmu un katru dienu pārvalda gandrīz divreiz vairāk šķidruma.
- Limfas šķidrums sāk savu dzīvi kā plazma; ūdeņains komponents, kas veido vairāk nekā pusi mūsu asins tilpuma.
- Ķermenī ir no 400 līdz 800 limfmezglu, kas pastāvīgi uzrauga un filtrē limfu, lai izvadītu toksīnus, atkritumus un patogēnus.
- Kakla limfmezglu (vai dziedzeru) pietūkums liecina, ka ķermenis cīnās ar infekciju.
- Limfātiskā sistēma ir aprakstīta kā imūnsistēmas “sadales tīkls”, un tā nevainojami darbojas kopā ar to, lai cīnītos pret baktērijām, vīrusiem un citām nevēlamām vielām, kas nonāk organismā.
- Nesen tika atklāts, ka aklā zarna ir svarīga limfātiskās sistēmas daļa, nevis bezjēdzīga strupceļa caurule.
- Jūsu zarnas ir izklātas ar miljoniem limfātisko asinsvadu (ko sauc par lakteāliem), kas absorbē uzņemtos taukus un taukskābes un transportē tās tieši uz sirdi, kur tās kā degviela nonāk asinsrites sistēmā.
- Limfātiskā sistēma tiek uzskatīta par vissvarīgāko ķermeņa sistēmu Ājurvēdas medicīnā, kas to uzskata par "dzīvības ūdeni".
- Atšķirībā no asinsrites sistēmas limfātiskā sistēma ir vienvirziena iela bez sūkņa, kas paļaujas uz kustību, gravitāciju un elpošanu, lai saglabātu tās plūsmu.
Limfātiskās sistēmas daļas
Jūsu limfātiskā sistēma ir vairāk nekā mezgli un asinsvadi, un vairākiem svarīgiem orgāniem arī ir galvenā loma labā limfātiskā veselībā. Tie ietver:
Kaulu smadzenes
Sarkanās kaulu smadzenes ražo limfocītus - baltās asins šūnas, kas ir atbildīgas par vīrusu, baktēriju un citu slimību izraisošo patogēnu identificēšanu un iznīcināšanu.
Aizkrūts dziedzeris
Šis mazais orgāns, kas atrodas jūsu kaklā, gudri māca T-limfocītus (ko ražo kaulu smadzenes) uzbrukt tikai vīrusiem un baktērijām, nevis jūsu ķermeņa šūnām.
Liesa
Lielākais limfātiskais orgāns jūsu ķermenī, liesa, sastāv no aptuveni 20% limfoīdo audu, kur tiek ražoti un nobriest mūsu limfocīti. Kad jūsu asinsritē tiek atklāti vīrusi un citas nepatīkamas vielas, jūsu liesa darbojas kā limfmezgls, veidojot limfocītu armiju, kas cīnās ar tiem un palīdz novērst slimības.
Mandeles
Jūsu mandeles (ja jums tās joprojām ir!) patiesībā ir lielas limfātisko šūnu kopas. Tie ir mūsu pirmā aizsardzības līnija pret baktērijām, vīrusiem un citiem patogēniem, kas mēģina iekļūt organismā caur muti vai degunu.
Ņemot vērā to pakļaušanu patogēniem, nav pārsteidzoši, ka pašas mandeles ir ļoti jutīgas pret infekcijām, tāpēc tonsilīts un tonsilektomijas ir tik izplatītas. Tomēr, jo ilgāk jūs saglabājat mandeles, kad esat jauns, jo lielāka ir iespēja jūsu ķermenim attīstīt imunitāti pret visbiežāk sastopamajām infekcijām.
Apendikss
Ilgu laiku apendikss tika uzskatīts par vairāk traucēkli, nevis svarīgu cilvēka anatomijas sastāvdaļu, taču pēdējos gados ir konstatēts, ka tam ir svarīga loma mūsu imūnās atbildes reakcijā.
Limfātiskie audi sāk parādīties jūsu apendiksā neilgi pēc piedzimšanas un sasniedz maksimumu, kad esat 20 gadu vecumā. Kopš tā laika tas strauji samazinās, praktiski izzūdot līdz 60 gadu vecumam.
Nesenie pētījumi arī atklāja, ka limfātiskie audi veicina dažu labvēlīgu zarnu baktēriju augšanu, kurām ir svarīga loma uz cilvēka gremošanas sistēmu un imunitāti.
Citi limfoīdie audi
Liela daļa mūsu gremošanas un elpošanas sistēmas ir izklāta ar limfātiskajiem audiem. Tur tie ir vajadzīgi, jo šīs sistēmas ir pakļautas ārējai videi. Šiem limfātiskajiem audiem ir ļoti svarīga loma mūsu ķermeņa aizsardzībā.
Šo limfoīdo audu svarīgākās vietas ir rīklē (sauktas par mandeles), zarnu zonā (sauktas par Peijera plankumiem) un apendiksā.
Limfmezgli
Limfmezgli ir filtri. Tie atrodas dažādos ķermeņa punktos, tostarp rīklē, padusēs, krūtīs, vēderā un cirkšņos. Parasti tie ir ķēdēs vai grupās. Visi ir iestrādāti taukaudos un atrodas tuvu vēnām un artērijām.
Limfmezgliem ir plašs funkciju klāsts, bet parasti tie ir saistīti ar ķermeņa aizsardzību. Baktērijas (vai to produkti), ko no audiem savāc šūnas, ko sauc par makrofāgiem, vai tās, kas ieplūst limfā, ir spiestas izplūst caur limfmezgliem. Tur baltās asins šūnas, ko sauc par limfocītiem, var uzbrukt un nogalināt baktērijas. Arī vīrusi un vēža šūnas tiek notvertas un iznīcinātas limfmezglos.
Ja Jums ir infekcija, tiek ražots vairāk limfocītu. Tāpēc jūsu limfmezgliem ir tendence uzbriest, kad jums ir infekcija.
Biežas problēmas, kas saistītas ar limfātisko sistēmu
Kopējās problēmas, kas saistītas ar limfātisko sistēmu, var iedalīt tādās, kas saistītas ar:
- infekcija;
- slimība;
- limfātiskās sistēmas vai tās mezglu iznīcināšana vai bojājums.
Tie, kas saistīti ar infekciju, ietver:
- dziedzeru drudzis – simptomi ir jutīgi limfmezgli;
- tonsilīts - rīkles mandeles infekcija;
- Krona slimība - zarnu iekaisuma slimība.
Tie, kas saistīti ar slimību, ietver:
- Hodžkina slimība – limfātiskās sistēmas vēža veids.
Tie, kas saistīti ar limfātiskās sistēmas vai tās mezglu malformāciju, iznīcināšanu vai bojājumiem, ir:
- primārā limfedēma – ja limfātiskā sistēma nav pareizi izveidojusies. Var izpausties kā ekstremitāšu vai ķermeņa daļas pietūkums dzimšanas brīdī vai var attīstīties pubertātes laikā vai vēlāk dzīvē
- sekundāra limfātiskā tūska – ja limfātiskā sistēma ir bojāta operācijas vai staru terapijas rezultātā, kas saistīta ar vēža ārstēšanu, mīksto audu bojājumu gadījumā vai ja limfātiskajai sistēmai ir kāds cits strukturālu vai funkcionālu traucējumu cēlonis.
Kopsavilkums
- Limfātiskā sistēma ir mūsu ķermeņa "kanalizācijas sistēma".
- Tas uztur šķidruma līmeni mūsu ķermeņa audos, izvadot visus šķidrumus, kas izplūst no mūsu asinsvadiem.
- Limfātiskā sistēma ir svarīga mūsu vispārējo un specifisko imūnreakciju optimālai darbībai.
- Limfmezgli uzrauga tajos ieplūstošo limfu un ražo šūnas un antivielas, kas aizsargā mūsu ķermeni no infekcijām un slimībām.
- Liesa un aizkrūts dziedzeris ir limfātiskie orgāni, kas uzrauga asinis un atklāj patogēnus un ļaundabīgās šūnas un reaģē uz tām.
- Limfātiskajai sistēmai ir svarīga loma tauku uzsūkšanā no zarnām.
- Ja limfātiskā sistēma nav labi izveidota vai ir bojāta operācijas, staru terapijas vai audu bojājumu rezultātā, var rasties ķermeņa daļas (visbiežāk kāju vai roku) pietūkums. Ja šis pietūkums ilgst vairāk nekā aptuveni trīs mēnešus, to sauc par limfedēmu.
- Ja limfātiskā sistēma nedarbojas labi, tā var ietekmēt aptaukošanos, Krona slimību un citus traucējumus.